Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Lenkijos teisės mokykla įkurta 2001 m. lapkričio 9 d. pasirašius Vilniaus universiteto Teisės fakulteto ir Krokuvos Jogailos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto bendradarbiavimo sutartį dėl Lenkijos ir Europos Sąjungos teisės mokyklos įsteigimo. Šią iniciatyvą paskatino noras plėtoti akademinius mainus su Lenkijos akademine bendruomene.
2001–2010 m. Teisės fakultete vyko intensyvi Lenkijos ir ES teisės programa lenkų kalba, skirta ne tik teisės specialybės studentams, bet ir teisininkams praktikams, taip pat kitų specialybių studentams, besidomintiems Lenkijos ir ES teise bei siekiantiems įgyti ar pagilinti šios srities žinias. Lenkijos teisės mokyklos programos absolventams įteikti dviejų universitetų išduoti pažymėjimai. Šiandien Lenkijos teisės mokykla koordinuoja VU Teisės fakulteto dėstytojų, tyrėjų ir studentų bei Lenkijos partnerių bendradarbiavimą.
Veikla
- 2024 m. gruodžio 2 d. tarptautinės kampanijos „16 aktyvizmo dienų prieš smurtą dėl lyties“ proga VU Teisės fakultete vyko Lenkijos teisės mokyklos organizuota diskusija „Smurto prieš moteris prevencija Lietuvos, Lenkijos ir Italijos visuomenėse“, kurioje dalyvavo Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) atstovės Janine Mc Ginn ir Diana Esteve Alguacil, Krokuvos Jogailos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto teisininkė kriminologė dr. Magdalena Grzyb, psichologė dr. Giulia Lausi, teisininkė asist. dr. Elena Masnevaitė; diskusiją moderavo doc. dr. Ilona Michailovič. Daugiau informacijos.
- 2024 m. rugsėjo 13 d. Teisės fakultete viešėjo dvi teisės profesorės iš Lenkijos: prof. habil. dr. Magdalena Tabernacka (Vroclavo universiteto Teisės, administravimo ir ekonomikos fakultetas) ir prof. habil. dr. Joanna Mucha (Poznanės Adomo Mickevičiaus universiteto Teisės ir administravimo fakultetas). Vizito metu viešnios susitiko su Teisės fakulteto prodekane mokslui prof. dr. Jurgita Paužaite-Kulvinskiene ir Lenkijos teisės mokyklos vadove dr. Ilona Michailovič. Susitikimo metu buvo diskutuojama apie Europos universitetų Arqus aljanso, kurio nariai yra Vilniaus ir Vroclavo universitetai, galimybes bei aptarti administracinio proceso, mediacijos privačiuose ir viešuosiuose ginčuose ypatumai bei iššūkiai Lietuvoje ir Lenkijoje.
- Kasmetinės Europos Tarptautinės Teisės Asociacijos konferencijos „Technological Change and International Law“, kuri 2024 m. rugsėjo 5-6 d. vyksta Vilniuje, išvakarėse rugsėjo 4 d. įvyko Teisės fakulteto Lenkijos teisės mokyklos inicijuotas susitikimas. Šiame susitikime dalyvavo konferencijos dalyviai iš Lenkijos – Varšuvos, Vroclavo ir Lodzės universitetų bei Lenkijos mokslų akademijos Teisės mokslų instituto atstovai – tarptautinės teisės ekspertai. Susitikimą inicijavo bei organizavo dr. Ilona Michailovič, LTM vadovė, ir dr. Inga Martinkutė, konferencijos organizacinio komiteto pirmininkė. Susitikimo metu buvo diskutuojama tarptautinės teisės, žmogaus teisių, technologijų ir tarpdisciplininių tyrimų temomis bei aptartos bendradarbiavimo perspektyvas.
- 2024 m. gegužės 27-29 d. Teisės fakultete viešėjo svečiai iš Liublino katalikiškojo Jono Pauliaus II-ojo universiteto Teisės mokslų instituto teisininkai Dr. Maciej Jarota ir Dr. Piotr Sławicki. Vizito metu svečiai susitiko su Teisės fakulteto prodekane Dr. Vigita Vėbraite ir Lenkijos teisės mokyklos vadove dr. Ilona Michailovič. Svečiai taip pat skaitė paskaitas „Elektroninė teisinių sandorių forma. Kompiuterizavimas civiliniame procese. Ginčų sprendimas internetu“ bei „Dirbtinio intelekto apibrėžimo metodai ir jo naudojimo darbo vietoje formos. Darbuotojų sveikatos apsauga dirbtinio intelekto taikymo darbo teisėje kontekste. ES reglamentai dėl dirbtinio intelekto“.
- 2024 m. gegužės 23–25 d. Lenkijos Respublikos ambasadoje (Šv. Jono g. 3) ir Vilniaus lenkų kultūros namuose (Naugarduko g. 76) vyksta XI-oji tarptautinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Lietuvos ir Lenkijos vieta regioninės ir euroatlantinės integracijos (dezintegracijos) procesuose – pažanga, iššūkiai, perspektyvos“. Konferenciją organizavo Lietuvos lenkų mokslininkų draugija, konferencijos partneris – VU Teisės fakultetas. 2024 m. minime Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties pasirašymo 30-ąsias metines. Nuo sutarties pasirašymo prasidėjo Lietuvos Respublikos ir Lenkijos Respublikos strateginės partnerystės stojant į Europos Sąjungą ir NATO laikotarpis. Konferencijos atidaromojoje panelinėje diskusijoje dalyvavo Lietuvos ir Lenkijos ekspertai: Česlav Okinčic, Lietuvos Respublikos nepriklausomybės atkūrimo akto signataras ir prof. Jan Widacki, buvęs Lenkijos ambasadorius Lietuvoje. Daugiau informacijos.
- 2024 m. gegužės 7 d. VU TF docentei bei Lenkijos teisės mokyklos vadovei dr. Ilonai Michailovič įteiktas Lenkijos Respublikos apdovanojimas. I. Michailovič buvo apdovanota Ordino „Už nuopelnus Lenkijos Respublikai“ Bronzos kryžiumi. Šis apdovanojimas įteiktas už nuopelnus plėtojant Lenkijos ir Lietuvos mokslo ir universitetų bendradarbiavimą. Daugiau informacijos.
- 2024 m. balandžio 22-26 d. VU TF lankėsi prof. habil. dr. Artur Ławniczak, Vroclavo universiteto Teisės, administravimo ir ekonomikos fakulteto Konstitucinės teisės katedros mokslininkas bei Tadeusz Juchniewicz, minėto fakulteto bibliotekos darbuotojas. Su svečiais susitiko ir VU TF Lenkijos teisės mokyklos vadovė doc. dr. Ilona Michailovič. Daugiau informacijos. Biuletyn Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr Nr 2 (31) 2024, p. 10.
- 2024 m. kovo 13-14 d. susitikimas – diskusija su dr. Tomasz Lachowski, Lodzės universiteto Teisės ir administravimo fakulteto Tarptautinės teisės ir tarptautinių santykių katedros mokslininku. Susitikimą organizavo VU TF Ukrainos teisės centras. Daugiau informacijos.
- 2024 m. kovo 5 d. Tarpdisciplininis lietuvių ir lenkų simpoziumas „Tarp teisės ir literatūros. Czesławas Miłoszas“.
Bendro lietuvių lenkų susitikimo, skirto teisei ir literatūrai, įkvėpimas – Lenkijos Respublikos Senato 2024 metų paskelbimas Czesławo Miłoszo metais. Verta priminti, kad Czesławas Miłoszas baigė teisės studijas S. Batoro universiteto Teisės ir socialinių mokslų fakultete, 1934 m. įgijęs teisės magistro laipsnį. Simpoziumo metu pranešimus skaitė Dr. Tomasz Snarski advokatas, filosofas ir poetas, Gdansko universiteto dėstytojas ir Birutė Jonuškaitė Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkė. Renginio svečius pasveikino Lenkijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje ir VU Teisės fakulteto dekanas. Daugiau informacijos apie renginį Facebook ir čia. Renginys, apžvelgiant praėjusius metus, buvo aprašytas straipsnyje: Tomasz Snarski. Prabėgantys metai Vilniaus kultūros perspektyvoje. Subjektyvi apžvalga ir linkėjimai. Laikraštis „Kurier Wileński“, Nr 49 (145) 28/12/2024-03/01/2025. - 2024 m. vasario 6-8 d. dr. Ilonos Michailovič vizitas Krokuvos Jogailos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto Užsienio teisės mokyklų centre (OKSPO) bei susitikimas dėl bendradarbiavimo su centro vadovu prof. Piotr Szwedo.
- 2023 m. gruodžio 5-9 d. Europos universitetų Arqus aljanso dvynių programa su Vroclavo universitetu. Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto kriminologijos bakalauro studijų trečio kurso studentai Ignas Kromerovas, Gabrielė Garbauskaitė, Austėja Jatulytė, Danielė Gustaitė ir Erika Čaikinaitė kartu su Teisės fakulteto docente dr. Ilona Michailovič lankėsi Vroclavo universiteto Teisės, administravimo ir ekonomikos fakultete įgyvendindami „Arqus Twinning“ finansuotą projektą Mediation as a tool for constructive conflict resolution using community-based reconciliation approach. Projektą organizavo ir koordinavo VU Teisės fakulteto dr. Ilona Michailovič ir Vroclavo universiteto Teisės, administravimo ir ekonomikos fakulteto prof. habil. dr. Magdalena Tabernacka. Daugiau informacijos. Straipsnis apie Arqus projekto vizitą: Magdalena Tabernacka, Arqus w praktyce. Wroclavo universiteto Teisės, administravimo ir ekonomikos fakulteto Biuletenis, 1(30)2024, psl. 9-10.
- 2023 m. lapkričio 30 d. tarptautinės akcijos „16 dienų be smurto“ proga vyko diskusija „16 Days of Activism against Gender-Based Violence: the Impact of Gender Neutrality on Lithuanian and Polish Societies“, kurioje dalyvavo Krokuvos Jogailos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto smurto lyties pagrindu ekspertė dr. Magdalena Grzyb, teisės psichologė ir tarptautinė smurto prieš moteris prevencijos ekspertė dr. Zuzana Vasiliauskaitė bei EIGE (Europos lyčių lygybės instituto) atstovė ir nacionalinė ekspertė Agata Szypulska; diskusiją organizavo ir moderavo dr. Ilona Michailovič. Daugiau informacijos.
- 2023 m. lapkričio 24 d. susitikimas Vilniuje su prof. Magdalena Bainczyk, Vakarų reikalų instituto Poznanėje teisininke ir vyriausiąja analitike, Krokuvos Andrzej Frycz Modrzewski akademijos profesore; dalyvavo VU Teisės fakulteto doc. dr. Indrė Isokaitė-Valužė ir doc. dr. Ilona Michailovič.
- 2023 m. lapkričio 10 d. nuotolinė diskusija „Parliamentary elections in Poland and their implications for the EU from the perspective of constitutional law and political science“. Renginio metu buvo aptarta dabartinė politinė situacija Lenkijoje ir galimai po parlamento rinkimų atsirasiantys pokyčiai. Diskusijoje dalyvavo konstitucinės teisės ir politikos mokslų ekspertai: prof. dr. hab. Monika Florczak-Wątor (Krokuvos Jogailos universiteto Konstitucinės teisės katedra), prof. dr. hab. Renata Mieńkowska-Norkienė (Varšuvos universiteto Politikos mokslų ir tarptautinių studijų fakultetas), dr. Mariusz Antonowicz (Vilniaus universiteto TSPMI); diskusiją organizavo ir moderavo dr. Ilona Michailovič. Daugiau informacijos.
- 2023 m. birželio 1–3 d. X-oji tarptautinė tarpdisciplininė mokslinė konferencija „Vilniaus ir Varšuvos vieta regioninės ir euroatlantinės integracijos (dezintegracijos) procesuose – pažanga, iššūkiai, perspektyvos“, Lenkijos Respublikos ambasadoje ir Vilniaus lenkų kultūros namuose. VU Teisės fakultetas – konferencijos partneris. Konferencijoje dalyvavo ir pranešimus skaitė prof. Jan Widacki, buvęs Lenkijos ambasadorius Lietuvoje ir Varšuvos universiteto Teisės ir administravimo fakulteto prof. Monika Płatek kartu su dr. Ilona Michailovič. Daugiau informacijos.
- 2022 m. sausį nuotolinė diskusija su Varmijos Mozūrų universiteto Olštyne lektore dr. Dobrochna Ossowska-Salamonowicz konstitucinės jurisprudencijos klausimais, diskusiją moderavo Teisės fakulteto doktorantas Kęstutis Platūkis ir dr. Ilona Michailovič.
- 2019 gegužės 05-07 d. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Baudžiamosios teisės katedros ir Krokuvos Andrzej Frycz Modrzewski akademijos doktorantų mokslinis seminaras Zakopanėje. Daugiau informacijos.
Kontaktai
Doc. dr. Ilona Michailovič
Lenkijos teisės mokyklos vadovė
ilona.michailovic@tf.vu.lt,
Saulėtekio al. 9, I rūmai,
Vilnius