2018-aisiais į Vilniaus universiteto Teisės kliniką kreipėsi 4,5 tūkst. gyventojų – dvigubai daugiau nei 2017 metais. Konsultantų pastebėjimu, nuolat augantis užklausų skaičius rodo, jog nemokama ir patogiai prieinama teisinė pagalba šalyje yra ypač reikalinga.
Praėjusiais metais VU Teisės klinika sulaukė 4 502 prašymų padėti. Trečdalis jų – klausimai raštu; apie 3 tūkst. asmenų registravosi į konsultaciją gyvai arba nuotoliniu būdu per „Skype“. Tai – net du kartus daugiau užklausų, nei gauta 2017 metais (2,2 tūkst.).
VU Teisės klinika teikia nemokamą teisinę pagalbą ir vykdo visuomenės teisinio švietimo projektus. Klinikoje neatlygintinai konsultuoja gabiausi VU Teisės fakulteto studentai, o paslaugų kokybę padeda užtikrinti praktikos grupių kuratoriai – profesionalūs teisininkai, šalyje žinomi advokatai, mokslo darbuotojai.
Pasak VU Teisės klinikos direktoriaus Lauryno Totoraičio, gyventojų teisinis raštingumas gerėja ir į Teisės kliniką daugelis kreipiasi jau žinodami, kokias teises turi. „Prie to prisidedame publikuodami straipsnius ir teisinius komentarus naujienų portaluose, kurdami viešų konsultacijų bazę. Tam tikrą informaciją gyventojai randa patys, naudodamiesi bibliotekose prieinamais teisės aktų paieškos įrankiais.“
Vis dėlto L. Totoraitis atkreipia dėmesį, kad kiekvieno situacija yra unikali ir pasikonsultuoti su teisininku prieš priimant sprendimą yra būtina. „Juo labiau, kad tai padaryti – taip paprasta. Mūsų konsultantai pasiūlo keletą strategijų tikslui pasiekti, padeda parengti pretenziją, sutartį, dokumentus Darbo ginčų komisijai, Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, teismui ar kitoms institucijoms, – teigia VU Teisės klinikos direktorius. – Daugiausiai klausimų sulaukiame dėl ginčų su darbdaviu, skyrybų ir išlaikymo priteisimo, nekokybiškų prekių įsigijimo.“
„Džiugina, kad augantis besikreipiančiųjų skaičius rodo augantį visuomenės teisinį išprusimą, o kartu ir žmonių aktyvumą, reiklumą, nepakantumą teisių pažeidimams. Svarbu pastebėti, kad Teisės klinika tarnauja visuomenei ne tik kaip nemokamos teisinės pagalbos centras, bet ir atlieka reikšmingą visuomenės teisinio švietimo misiją, daro įtaką ne tik besikreipiančių pagalbos žmonių, bet ir savanoriaujančių Teisės klinikoje studentų gyvenimams, karjeroms, ugdo jų pilietiškumą, lyderystę. Mano nuomone, būtent tokie ilgalaikiai verslo socialinės atsakomybės projektai, kurių dėka vyksta svarbūs pokyčiai visuomenėje, ir yra vertingiausi“, – pažymi VU Teisės klinikos valdybos narys, advokatų kontoros „Ellex Valiunas“ vadovaujantysis partneris Rolandas Valiūnas.