PhD LAB yra Vilniaus universiteto Teisės fakulteto teisinės sistemos tyrimų padalinys, vykdantis teisinę ekspertinę ir konsultacinę veiklą su tikslu visuomenėje skleisti mokslines žinias taip siekiant teigiamo mokslo poveikio visuomeniniams, politiniams, teisiniams santykiams. PhD LAB buvo įsteigtas Vilniaus universiteto Teisės fakulteto dekano 2022 m. gegužės 3 d. dekretu.
Savo tikslų PhD LAB siekia skatinant doktorantų akademinę ir profesinę raidą per įvairias iniciatyvas ir veiklas, tokias kaip tyrimų projektai, dirbtuvės, seminarai ir konferencijos. Vilniaus universiteto Teisės fakulteto PhD LAB siekia skatinti teisinius tyrimus, ypač sutelkiant dėmesį į realių pasaulio iššūkių sprendimą ir inovatyvių sprendimų paiešką. Padalinys taip pat skatina bendradarbiavimą tarp doktorantų ir kitų mokslininkų. PhD LAB organizuoja viešus renginius, bendrauja su politikos formuotojais ir bendradarbiauja su kitomis organizacijomis. Doktorantai, dalyvaujantys šiose projektuose, įgyja vertingos patirties atliekant tyrimus, analizuojant duomenis ir skleidžiant savo rezultatus įvairioms auditorijoms.
Vilniaus universiteto Teisės fakulteto Teisinės sistemos tyrimų skyriaus (PhD Lab) nuostatai.
Uždaviniai
- Rinkti, sisteminti, analizuoti ir apibendrinti informaciją apie teisinio reguliavimo raidą ir planuojamus pakeitimus, teisinio reguliavimo aiškinimo ir taikymo praktiką, taip pat teisės mokslo doktriną ir suteikti prieigą prie šios informacijos Fakulteto nustatyta tvarka;
- Rengti atsakymus į Fakulteto dekano ir (ar) prodekanų aprobuotus įvairių institucijų paklausimus, tarptautinių organizacijų ir institucijų klausimynus, parengti moksliniais tyrimo metodais pagrįstas išvadas, pateikiant argumentuotą teisinę poziciją iškeltais klausimais;
- Pildyti Lietuvos teisės mokslui ir teisinės sistemos tobulinimui reikšmingus mokslinius klausimynus ir ataskaitas;
- Rengti periodines naujausios Lietuvos ir užsienio valstybių teismų, Europos Žmogaus Teisių Teismo, Europos Sąjungos Teisingumo Teismo ir, esant poreikiui, kitų tarptautinių teismų ar ginčų sprendimo institucijų praktikos apžvalgas ir apibendrinimus;
- Periodiškai rengti ir skelbti komentarus aktualiais teisės klausimais mokslo populiarinimo spaudoje ir interneto svetainėse;
- Koordinuoti „Tarptautinio teisės doktorantūros studijų tinklo“ („International Network of Doctoral Studies in Law“) veiklą Fakultete, organizuoti šio tinklo metines konferencijas ir rengti jų pagrindu sudaromus leidinius;
- Organizuoti mokslinius, mokslinius – praktinius, mokslo populiarinimo ir švietimo renginius;
- Vykdyti atliktų analizių, išvadų, apžvalgų ir apibendrinimų sklaidą nacionalinėje ir tarptautinėje erdvėje.
Nariai
Vadovas – doc. dr. Johanas Baltrimas.
Doktorantai: Martynas Dobrovolskis, Justinas Drakšas, Eimantas Kadys, Kornelija Krutulytė, Goda Norvaišytė, Goda Strikaitė-Latušinskaja.
Svarbiausios veiklos ir publikacijos
- 2024 m. gegužės 16-17 d. vyks tarptautinė teisės doktorantų ir jaunųjų mokslininkų konferencija „Law and Beyond: Anything New on the Legal Front?“.
- 2022 m. gegužės 18-19 d. vyks tarptautinė doktorantų ir jaunųjų teisėtyrininkų konferencija „The Good, the Bad and the Legal: Balance between Stability and Disruptions of Law“.
- 2022 m. birželio 2-3 d. vykusi tarptautinė doktorantų ir jaunųjų teisėtyrininkų konferencija „Everything you always wanted to know about law (but were afraid to ask)”.
- Borusevičiūtė, M. (2023). Grožio ir odontologijos paslaugų teikimo ribojimų vertinimas Konstitucinio Teismo 2023 m. sausio 24 d. nutarime – well done. Teisė. Pro.
- Borusevičiūtė, M. (2022). Metinės teisinės valstybės principo taikymo ataskaitos tikslas Lietuvos skyriaus kontekste: per didelis Europos Komisijos optimizmas. Teisė. Pro.
- Goda Norvaišytė. Nekreipiant dėmesio į neapykantos kalbą, atsiranda terpė priešiškumui ir nepasitikėjimui. Manoteisės.lt, 2022-11-22.
- Goda Norvaišytė kartu su bendraautoriumi doc. dr. Gintautu Sakalausku. Žmogaus orumą ir teises užtikrinančios kalinimo sąlygos Lietuvoje – misija (ne)įmanoma? Vilnius University Open Series, 2022-11-18.
- Goda Norvaišytė. Prawniczka: ignorowanie mowy nienawiści buduje nieufność. Publikacija Lrt.lt, 2022-11-08.
- Goda Strikaitė-Latušinskaja. „Europietiškas“ dirbtinis intelektas – koks jis? Komentaras Teise.Pro, 2022.09.30.
- Eimantas Kadys. Fizinis smurtas šeimoje – kokios teisinės pasekmės nutraukiant santuoką? Straipsnis Lrt.lt portale, 2023.04.06.
- Eimanto Kadžio komentaras LRT laidoje „Labas rytas, Lietuva” dėl sutuoktinio skolų atsakomybės už kito sutuoktinio skolas, 2023.03.17.
- Eimantas Kadys. Civilinės sąjungos įstatymas: ar siūlomu teisiniu reguliavimu pajudėtume iš mirties taško? Straipsnis Teise.Pro, 2023.02.28.
- Eimantas Kadys. Ar tėvai visuomet yra atsakingi už jų nepilnamečių vaikų sukeliamą žalą? Straipsnis „Infolex” portale, 2022.10.24.
- Eimantas Kadys. Kokias nuomos sutarties sąlygas būtina aptarti nuomojantis būstą? Straipsnis Infolex.lt, 2022.08.30.
- Eimanto Kadžio interviu LRT laidoje „Savaitė” apie Seime įregistruotą civilinės sąjungos įstatymą (nuo 38:07), 2022.05.22.
- Eimantas Kadys. Koks turtas santuokos metu priklauso sutuoktiniui asmeninės nuosavybės teise? Publikacija Lrt.lt, 2021.06.09.
- Išvada Lietuvos Respublikos Seimo Žmogaus teisių komitetui dėl Lietuvos Respublikos susirinkimų įstatymo Nr. I-317 2 Ir 7 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projekto Nr. Xivp-766, susirinkimų įstatymo Nr. I-317 6, 7 Ir 12 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. Xivp-819 Ir Susirinkimų įstatymo Nr. I-317 6, 7 straipsnių ir II skyriaus pavadinimo pakeitimo įstatymo projekto Nr. Xivp-1328
- Nuomonė Teisingumo ministerijai dėl (1) 2022 m. balandžio 27 d. Europos Komisijos pateikto Pasiūlymo dėl Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos dėl asmenų apsaugos nuo akivaizdžiai nepagrįstų ar piktnaudžiaujamų teismo procesų, nukreiptų prieš visuomenės dalyvavimą („strateginiai ieškiniai prieš visuomenės dalyvavimą ir (2) 2022 m. balandžio 27 d. priimtos Europos Komisijos rekomendacijos dėl žurnalistų ir žmogaus teisių gynėjų apsaugos nuo akivaizdžiai nepagrįstų ar piktnaudžiaujamų teismo procesų, nukreiptų prieš visuomenės dalyvavimą („strateginiai ieškiniai prieš visuomenės dalyvavimą“).
- Užpildytas klausimynas dėl 2012 m. gruodžio 12 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 1215/2012 dėl jurisdikcijos ir teismo sprendimų civilinėse ir komercinėse bylose pripažinimo ir vykdymo taikymo.