Pradžia > Mokslas > Mokslinių tyrimų kryptys

Mokslinių tyrimų kryptys

Teisės fakultete 2022–2024 m. yra plėtojama strateginė mokslinių tyrimų kryptis „Krizių ir darnaus vystymosi bei skaitmeninių technologijų iššūkiai teisinei sistemai“.

Šios mokslinės krypties paskirtis yra atlikti teisinės sistemos atsparumo krizėms, darniam visuomenės vystymuisi ir skaitmeninių technologijų plėtrai svarbius tyrimus ir pateikti šių sričių veiksmingo valdymo, pirmiausia Europos regione bei Lietuvoje, mokslinius pasiūlymus. Taigi, tinkamai inter alia ir teisinėmis priemonėmis suvaldytos krizės (technologinės, geopolitinės, humanitarinės, ekologinės ir kt.) leidžia siekti visuomenės integralumo, vertybių balanso ir europinės bei nacionalinės teisinės tapatybės plėtros.

Pagrindinė tyrimų kryptis apima šias tris potemes:

I. Naujų technologijų ir dirbtinio intelekto iššūkiai baudžiamajai justicija.

Įgyvendinant šią mokslinio tyrimo potemę, tiriama naujų technologijų ir dirbtinio intelekto iššūkiai ir jų reikšmė Baudžiamojo, Baudžiamojo proceso ir Bausmių vykdymo kodeksų normoms bei jų taikymui teismų praktikoje.

II. Efektyvus privatinės ir procesinės teisės veikimas ypatingomis socialinėmis, politinėmis ir ekonominėmis sąlygomis.

Šia tyrimo krypties poteme siekiama ištirti ir įvertinti, ar yra būtinybė keisti iš dalies ir/ar iš esmės galiojantį teisinį reguliavimą privatinės teisės srityje (tiek materialinėje, tiek proceso teisėje), atsižvelgiant į ypatingas socialines, politines ir ekonomines sąlygas ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu bei Europos Sąjungos lygmenyse.

III. Demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių užtikrinimo problemos šiuolaikinių technologijų, darnaus vystymosi ir geopolitinių-teisinių iššūkių kontekste.

Įgyvendinant šią mokslinio tyrimo potemę yra vertinama naujų technologijų ir dirbtinio intelekto poveikis žmogaus teisėms bei pamatinėms demokratinėms vertybėms ir nustatomi būdai, kaip skaitmeniniame amžiuje bei geopolitinių-teisinių iššūkių kontekste gali būti užtikrinama demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių apsaugos standartai.

Dokumentai

  • 2022 m. gruodžio 28 d. VU Teisės fakulteto Dekano įsakymas Nr. DV-29 ,,Dėl vidinių dotacijų mokslinių tyrimų vykdymui vertinimo formų tvirtinimo“
  • 2022 m. gruodžio 5 d. Vilniaus universiteto  Rektorius įsakymas Nr. R-407 ,,Dėl Vilniaus universiteto Teisės fakulteto skatinimo už ekspertinę veiklą ir universiteto vardu vykdomą mokslo ir studijų komunikaciją tvarkos aprašo patvirtinimo“